Przedszkole nr 86 w Gdańsku – Zaspie zostało wybudowane z inicjatywy Wydziału Oświaty i Wychowania w Gdańsku. Budowę przedszkola rozpoczęto 1 września 1983 roku, a 13 października 1986 roku otworzyło swe podwoje dla 132 dzieci. Przedszkole uruchomiono na 11 godzin to jest od 6.00 do 17.00. 21.10.2003 roku w przedszkolu odbyła się uroczystość nadania nazwy „Kolorowe Przedszkole”. Na uroczystości zaprezentowano również logo i hymn przedszkola. Z dniem 01.09.2002 r. dyrektorem przedszkola została mgr Irena Nikonorow.


Przedszkole od pierwszych dni swej działalności starało się zapewnić prawidłową opiekę swoim wychowankom. Aby uatrakcyjnić pobyt dzieci w przedszkolu organizowano różne wycieczki: np. do ZOO, na Starówkę Gdańską, na lotnisko, do cukierni. Dzieci oglądały przedstawienia w teatrze „Miniatura”, kinie „Znicz”, zapraszano też bardzo często teatrzyki do przedszkola. Organizowano choinki noworoczne, przygotowywano przedstawienia dla babć, dziadków i mam z okazji ich świąt. Dzieciom z okazji Dnia Dziecka organizowano festyny, konkursy, bale, zapraszano artystów. Jedną z ważniejszych uroczystości było tez zakończenie roku przedszkolnego, kiedy dzieci prezentowały rodzicom swój program artystyczny.

W 1988 roku przedszkole gościło przyjaciół z Danii. Zwiedzili oni placówkę, oglądali zajęcia, zabawy swobodne dzieci. W rok później przedszkole odwiedziła delegacja dyrektorów przedszkoli z Leningradu. Panie dyrektorki przyglądały się, w jaki sposób pracują polskie nauczycielki. Wymieniały się z nimi doświadczeniami z pracy z dziećmi. Podziwiały duże, słoneczne sale zajęć i ich bogate wyposażenie.

Dyrekcja przedszkola, starając się jak najbardziej zapewnić wszechstronny rozwój dziecka, zorganizowała w przedszkolu w roku szkolnym 1989/1990 „Spotkania z muzyką”, które odbywały się raz w miesiącu, a prowadzone były przez mgr J. Partykę. Koncerty pt. „Czarodziejka muzyka” odbywają się do dnia dzisiejszego.

Należałoby również powiedzieć o organizowaniu przez nauczycielki poszczególnych grup wiosennych pikników poza terenem przedszkola, w dni wolne od pracy. Najczęściej odbywały się one na terenie „Harcówki” – Jaśkowa Dolina, w Grodzisku. Atrakcją były konkursy sportowe dla dzieci i rodziców, podchody, pieczenie kiełbasek na ognisku, wspólne szukanie słodyczy ukrytych w lesie, i inne.

Tradycją przedszkola stała „Zielona Noc” – pożegnanie sześciolatków z przedszkolem. Polegało on na tym, iż dzieci nocowały w ostatni piątek czerwca w przedszkolu, poprzedzone było to wieczornymi podchodami, wspólną kolacją, dyskoteką pidżamową, pokazem fajerwerków, i innymi atrakcjami.